Фахівець Інстититуту Катерина Новікова взяла участь у конференції “Незалежність України: історія, сучасність та перспективи” – Науково-дослідний інститут вивчення проблем злочинності імені академіка В.В. Сташиса

Фахівець Інстититуту Катерина Новікова взяла участь у конференції "Незалежність України: історія, сучасність та перспективи"

Двадцять четвертого серпня 2023 року в Київському університеті права НАН України відбулася  міжнародна науково-практична конференція «Незалежність України: історія, сучасність та перспективи», в якій взяла участь старша наукова співробітниця Інстититуту, к.ю.н. Катерина Новікова.

Науковець виступила з темою «Обмеження права людини на свободу слова в умовах воєнного стану». Під час доповіді вона наголосила: незважаючи на те, що свобода вираження поглядів та свобода інформації є фундаментальними принципами демократичного правління, цензура як антипод останніх існує в усіх демократичних країнах. При цьому в країнах, які перебувають у стані війни чи беруть участь у збройних конфліктах, цензура посилюється . Зокрема, поширеною стала практика запровадження військової цензури у такі періоди тощо. Разом із тим не останню роль (а іноді може й ключову) у забезпеченні цензурування інформаційного простору відіграє закон про кримінальну відповідальність. К. Новікова відмітила, що право на свободу слова можна обмежувати, але ці обмеження мають відповідати певним критеріям. Дослідниця запропонувала визначити ці критерії крізь призму «трискладового тесту» Європейського Суду з прав людини, а саме через законність (строковість) обмеження права на свободу слова, обґрунтованість-крайність (використання засобів кримінального права за принципом ultima ratio) і пропорційність.