УБЕРЕЖИ СЕБЕ ВІД ЗҐВАЛТУВАННЯ! – Науково-дослідний інститут вивчення проблем злочинності імені академіка В.В. Сташиса

УБЕРЕЖИ СЕБЕ ВІД ЗҐВАЛТУВАННЯ!

УБЕРЕЖИ СЕБЕ ВІД ЗҐВАЛТУВАННЯ!

     Тривала практика боротьби зі злочинністю показує, що у багатьох випадках громадяни своєю віктимною (необачною, ризикованою, аморальною та ін.) поведінкою провокують або полегшують вчинення проти себе зґвалтування.

     Зґвалтування, тобто вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи, – це найпоширеніша форма сексуального насильства. Жертвами зґвалтування, як правило, стають жінки. Найчастіше цей злочин вчиняється проти дівчат 18-25 і 15-17 років. Проте це зовсім не означає, що інші вікові групи жінок можуть почувати себе у повній безпеці. На жаль, ґвалтують і малолітніх, і жінок зрілого віку. Наслідки зґвалтування можуть бути дуже небезпечними: заподіяння глибокої психологічної травми потерпілому, зараження венеричною та іншими, включаючи СНІД, хворобами, небажана вагітність, спричинення тілесних ушкоджень і навіть самогубство потерпілого. Місцем вчинення цього злочину у більшості випадків є квартира, будинок або інше закрите приміщення. Зґвалтування переважно вчиняється знайомими чи малознайомими потерпілій особами в ході спільного відпочинку (нерідко це вживання спиртних напоїв) у вечірній та нічний час.

     Найбільш типові ситуації зґвалтування і рекомендована поведінка, яка дозволить уникнути злочинного посягання:

     Ситуація 1. Слід уникати проведення дозвілля, сумнівних розваг у компаніях із чоловіками(ком), які знаходяться у нетверезому стані, пропонують або намагаються залишитися під будь-яким приводом з Вами наодинці у закритому приміщені. У разі, коли Вас раптово ввечері чи вночі запрошують відсвяткувати якусь подію або ж «просто» гарно провести час у колі молодих людей (у когось з них вдома, на дачі, в сауні та ін.), слід добре замислитись над дійсними намірами ваших «джентльменів». Насторожити має раптовість запрошення і наполегливість «добродіїв». І навіть коли Ви взяли з собою подругу чи подруг, це ще не гарантує Вам безпеку. Якщо Ви погодились на таку сумнівну пропозицію, то обов’язково дізнайтеся точну адресу місця проведення відпочинку і обов’язково повідомте близьких чи рідних осіб про своє місцезнаходження та попросіть їх періодично Вам телефонувати (це створить ефект присутності сторонніх осіб). На місці оцініть приміщення, до якого Вас привезли, і прилеглу місцевість, щоб у разі загрози можна було її безперешкодно покинути.

     Під час застілля контролюйте свою поведінку та поведінку людей, які вас запросили. Жести прихильності і будь-які флірти з вашого боку можуть бути розцінені як сексуальна доступність і легковажність. Уникайте розмов на інтимні теми, відвертих танців, розваг; наполегливих спроб залишитися наодинці в ізольованій від інших кімнаті. Пам’ятайте, будь-яка гра з вашого боку зазвичай розцінюється потенційним ґвалтівником як своєрідна прелюдія до інтимної близькості, а тому дуже легко зникає і без того досить тонка грань між статевим актом за взаємною згодою та зґвалтуванням. Відмова в останню мить не зупинить потенційного ґвалтівника, а навпаки посилить інтенсивність насильства. А тому, коли ви потрапили у скрутну ситуацію, існує декілька варіантів рекомендованої поведінки.

     Дійте нестандартно і несподівано для ґвалтівника, що на певну мить його приголомшить і дасть Вам змогу втекти з місця події. Ваша поведінка повинна бути не очікуваною для нападника. Насамперед, це усілякі хитрощі, які дозволять нейтралізувати спалах агресії і зруйнують попередні плани ґвалтівника. Виходячи із ситуації, що склалася, спробуйте поговорити із злочинцем «по душам», можна повідомити, що у вас небезпечне венеричне чи дерматологічне захворювання, вагітність, критичні дні, зрештою вас ніхто не засудить, коли справите (чи імітуєте) природні потреби, щоб викликати огиду насильника. В окремих випадках рекомендують піддатися натиску ґвалтівника, добровільно роздягнутися і, послабивши його пильність та зачекавши слушної нагоди, нанести удар у пах, очі тощо і відразу ж рятуватися втечею з місця події.

     Позитивний результат можуть дати гучні крики про порятунок, наприклад, «вбивають», «ґвалтують», «пожежа», «поліція». Привернути увагу сторонніх осіб, які можуть прийти Вам на допомогу, можна вибиванням вікон підручними предметами, грюканням по батареям опалення, затоплюванням сусідів водою, відкриванням газу тощо.

     При нападі доцільно дати рішучу відсіч ґвалтівнику, завдаючи ударів підручними предметами у найбільш вразливі місця: очі, обличчя, пах тощо. Не слід боятися спричинення значної шкоди нападнику, адже кримінальний закон дозволяє такі дії в межах необхідної оборони.

     Ситуація 2. Не сідайте в автомобілі до незнайомих осіб, особливо у вечірній та нічний час. Це може призвести до зґвалтування та інших тяжких наслідків.

     Якщо Вам довелося добиратися додому чи іншого місця призначення «попутним транспортом», слід дотримуватися таких правил. Бажано не сідати в машину одному, краще ще б бодай з одним пасажиром. Запам’ятовуйте марку і державний номер автомобіля. У разі, коли Вас проводжають, дану інформацію краще записати, причому демонстративно, щоб це бачив водій. Не зайве попросити проводжаючого Вам зателефонувати по приїзду, зафіксуйте час від’їзду. Відразу визначтеся із формою і розмірами розрахунку за послуги. Придивіться, у якому стані перебуває водій, а також інші особи, які знаходяться в салоні авто. Ні в якому разі не сідайте до водіїв, які перебувають у нетверезому стані, а також у авто, де знаходиться підозріла компанія молодиків на підпитку. Слідкуйте за маршрутом поїздки, будь-які нові маршрути або відхилення мають Вас насторожити. Першим сигналом небажаного для вас розвитку подій є розмови на інтимні теми, всілякі натяки на близькість або відверті пропозиції статевого зближення. При такому розвитку подій спробуйте змінити тему розмови і під будь-яким надуманим приводом покинути салон автомобіля. Не втрачайте пильності, і не погоджуйтесь заїхати в ліс чи інше безлюдне місце для тимчасового відпочинку на природі. Вас заманюють, щоб здійснити свій злочинний намір у найбільш прийнятному для цього місці. В лісі, полі, посадці, поблизу водоймища навряд чи хтось прийде Вам на допомогу у разі нападу. Коли на Вас все ж таки здійснили сексуальний напад, дійте рішуче, давайте відсіч нападнику всіма придатними для цього предметами, включаючи засоби самозахисту (газовий балончик, манікюрні ножиці тощо). Проте краще не сідати у підозрілий автомобіль і не потрапляти у скрутне становище.

     Ситуація 3. Такий злочин, як зґвалтування, може бути вчинений на вулиці (особливо на погано освітлюваних ділянках, закритих провулках), у парку (сквері), під’їзді, у ліфті, на східцях і сходових площадках та в інших, здавалося б досить безпечних, місцях. Дотримуючись низки рекомендацій, можна уникнути злочинного посягання. Насамперед, не намагайтеся повертатися у нічний час наодинці додому небезпечним маршрутом (тобто таким, який пролягає через «тихі» вулиці, густі кущі, покинуті приміщення, малолюдні парки тощо). Краще попросіть, щоб Вас провели і зустріли. Не поспішайте заходити вночі у неосвітлений під’їзд, заходити з незнайомими та підозрілими людьми до ліфту, потурбуйтеся, щоб Вам вийшли на зустріч. Якщо по характеру занять Ви змушені пізно ввечері повертатися додому, подбайте про засоби індивідуального самозахисту (газовий балончик, пістолет, складений ніж, освітлювальні прилади). Перед тим, як вийти з роботи, по можливості не забудьте зателефонувати рідним, щоб вийшли вам на зустріч. У разі раптової затримки допізна краще визвати таксі і попросити водія провести Вас до ліфта, а якщо він не працює, то і до квартири.

     Якщо Вам все ж таки не вдалося уникнути сексуального нападу, не втрачайте самоконтролю, пам’ятайте, що страх і паніка – ваші ворог номер один. Науковцями доведено, що середньорозвинена жінка по своїй фізичній силі ні в чому не поступається середньорозвиненому чоловікові того ж віку. Але закоренілий психологічний стереотип про жіночу слабкість заважає жінкам дати належну рішучу відсіч нападнику, а сама стресова ситуація, зазвичай, паралізує волю потерпілої до самозахисту, чим користаються ґвалтівники при доведенні свого злочинного наміру до кінця. Спричинення шкоди ґвалтівнику у межах необхідної оборони, гучні крики про допомогу, застосування засобів для самозахисту, підручних знарядь, прийомів самооборони – далеко не повний арсенал рекомендованої поведінки, що дозволить Вам запобігти тяжких наслідків зґвалтування.

     Безумовно, передбачити всі можливі ситуації, в яких може бути вчинено зґвалтування, досить важко. В цій пам’ятці наведені найбільш типові з них із конкретними рекомендаціями по їх запобіганню.

     Шановні жінки, пам’ятайте, що Ваша безпека у більшості випадків у ваших руках! Сподіваємося, що дотримання наших порад дозволить Вам уникнути зґвалтування або ж послабить його наслідки.