Підсумки проведення бінарних занять в Інституті – Науково-дослідний інститут вивчення проблем злочинності імені академіка В.В. Сташиса

Підсумки проведення бінарних занять в Інституті
У 2024-2025-му навчальному році в Інституті  традиційно проводилися бінарні заняття для здобувачів ступеня докторів філософії, що проводилися фахівцями Інституту спільно з науковцями інших закладів вищої освіти, а також практиками. 

Зокрема, у рамках предмета “Використання спеціальних знань у судочинстів відповідно до міжнародних стандартів”  п’ятнадцятого квітня 2025 р. Галина Авдєєва – к.ю.н., старший науковий співробітник, завідувач лабораторії “Використання сучасних досягнень науки і техніки в боротьбі зі злочинністю” разом із Віктором Шевчуком – д.ю.н., проф., заслуженим юристом України, головним науковим співробітником Інституту та завідувачем кафедри криміналістики НЮУ імені Ярослава Мудрого, судовим експертом-поліграфологом  обговорювали актуальні питання доказового значення використання поліграфа у кримінальному провадженні. Зокрема, було розглянуто напрями використання і доказове значення поліграфічних досліджень у кримінальному провадженні;  вимоги до сертифікації технічних приладів та кваліфікації експертів-поліграфологів; обговорено практичні аспекти і проблеми використання поліграфа у різних регіонах України.

 

Тридцятого травня 2025 р. у рамках предмета “Правові засади криміналістики”  Віктором Шевчуком – д.ю.н., проф., заслуженим юристом України, головним науковим співробітником Інституту та завідувачем кафедри криміналістики НЮУ імені Ярослава Мудрого, судовим експертом-поліграфологом проведено бінарне заняття на тему: «Актуальні питання проведення судових експертиз при розслідуванні вбивств».  У заході також взяли учать:
Вікторія Алєксєйчук – заступник завідувача відділення з науково-методичної роботи та післядипломної освіти Київського відділення ННЦ ІСЕ ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса, кандидат юридичних наук, доцент, атестований експерт-психолог, член дисциплінарної палати ЦЕКК при Міністерстві юстиції України;
Ганна Буняченко – головний судовий експерт відділу криміналістичних досліджень Київського відділення ННЦ ІСЕ ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса, атестований експерт-почеркознавець, експерт з технічного дослідження документів ;
Олексій Рудик – судовий експерт відділу мистецтвознавчих, психологічних та інших досліджень Київського відділення ННЦ ІСЕ ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса, атестований експерт-психолог, сертифікований поліграфолог.

У ході заняття Вікторія Алєксєйчук детально розкрила питання проведення особливостей проведення судових експертиз при розслідуванні вбивств в умовах воєнного стану. Крім, цього, експерт поділилася своїм досвідом у розробці законопроекту «Про судову експертну діяльність», який пройшов погодження та рекомендований до розгляду на засіданні Верховної Ради. Також вона висвітлила актуальні питання призначення та проведення судових експертиз під час розслідування вбивств в сучасних реаліях війни.
    Ганна Буняченко під час виступу окреслила та розкрила питання особливостей  проведення почеркознавчих експертиз при розслідуванні вбивств  в цілому та самогубств зокрема. Вона навела приклади експертної практики щодо проведення судових почеркознавчих експертиз під час розслідування окремих видів вбивств.
    Олексій Рудик поділився із слухачами важливою інформацією стосовно проведення психологічних експертиз із використання поліграфу, окресливши доказове значення результатів проведення таких різновидів судових експертиз у кримінальному судочинстві.
     Віктор Шевчук звернув увагу  на деякі проблемні та дискусійні питання призначення та проведення судових експертиз при розслідуванні вбивств в сучасних реаліях війни.

У підсумку слухачі бінарних занять отримали ґрунтовні відповіді на свої запитання, побачили проблемні питання, які відкривають нові напрями можливих наукових досліджень та розробок у сфері судової експертизи та криміналістики.