Огляд круглого столу «Інформаційна агресія в сучасному світі: правовий аналіз та протидія» та тренінгу щодо проблем притягнення до кримінальної відповідальності за виправдовування збройної агресії рф (21 червня 2024 року) – Науково-дослідний інститут вивчення проблем злочинності імені академіка В.В. Сташиса

Огляд круглого столу «Інформаційна агресія в сучасному світі: правовий аналіз та протидія» та тренінгу щодо проблем притягнення до кримінальної відповідальності за виправдовування збройної агресії рф (21 червня 2024 року)

Двадцять першого червня 2024 року в Науково-дослідному інституті вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса НАПрН України за підтримки Національного фонду досліджень України  відбулися два заходи: круглий стіл «Інформаційна агресія в сучасному світі: правовий аналіз та протидія» та тренінг щодо проблем притягнення до кримінальної відповідальності за виправдовування збройної агресії рф. Заходи проводилися в межах виконання наукового проєкту “Кримінально-правові та кримінологічні засади протидії глорифікації збройної агресії рф в Україні” (реєстраційний номер 2022.01/0060).

Модераторами заходу виступили професор, доктор юридичних наук, директор Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса НАПрН України Владислава Станіславівна Батиргареєва та кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту Катерина Андріївна Новікова.

Із вступним словом учасників привітав професор, доктор юридичних наук, академік НАПрН України, президент НАПрН України Володимир Андрійович Журавель. Він відмітив, що новітні інформаційні технології надають безмежні можливості для глобальної комунікації, доступу до знань, культурного обміну, але водночас є інструментом для інформаційної агресії, пропаганди та дезінформації. Інформаційна агресія, від якої потерпає Україна, стає серйозним викликом національній безпеці, стабільності, миру й особистим свободам громадян. Науково-дослідний інститут відомий як флагман правової науки у боротьбі зі злочинністю, і науковці Інституту намагаються вирішувати проблеми на випередження. Академік вірить, що наші зусилля допоможуть зміцнити правові основи протидії інформаційній агресії, і бажає всім учасникам натхнення.

Владислава Батиргареєва зазначила, що до привітань учасників приєднується професор, доктор юридичних наук, академік НАПрН України, академік-секретар відділення кримінально-правових наук НАПрН України Валерій Юрійович Шепітько. Він підтримує дослідників у наукових пошуках щодо розуміння інформаційної агресії, її коренів, зниження тиску на українське суспільство.

З вітальним словом до учасників звернувся також полковник, кандидат юридичних наук, представник Служби безпеки України Володимир Вікторович Мокляк. Він зазначив, що НДІ ВПЗ імені академіка В. В. Сташиса НАПрН України завжди тримає руку на пульсі і здійснює наукові дослідження з проблематики, яка по праву може визнаватися «топовою», а організовані ним наукові заходи завжди відрізняються жвавими конструктивними дискусіями та сприяють консолідації теоретиків та практиків у вирішенні важливих питань протидії злочинності. Цей захід, присвячений питанням інформаційної агресії, проводиться саме у незламному прифронтовому місті-герої Харкові, який щодня потерпає від потужних обстрілів, що є дуже показовим, адже свідчить про те, що харків’яни не втрачають сили духу й віри в Перемогу, а науковці та практичні працівники об’єднують свої зусилля у протидії ворогу, у тому числі на інформаційному фронті. Також він виразив впевненість у тому, що результати наукового заходу не тільки стануть підґрунтям для подальших наукових розробок, а й будуть сприйняті на законодавчому рівні.

Володимир Вікторович поділився своїми практичними здобутками на тему: «Модифікація форм інформаційної агресії крізь призму воєнно-політичної ситуації в Україні: нові внутрішні та зовнішні загрози для інформаційної безпеки». Він звернув увагу, що внутрішні та зовнішні загрози –  це на 99,9% спеціальні інформаційні операції іноземних держав, в нашому випадку – рф. Кінцевою метою спеціальних інформаційних операцій є маніпулювання свідомістю населення. Практик розповів про системи моніторингу, які використовуються для виявлення та фіксування спеціальних інформаційних операцій супротивника.

Директор НДІ ВПЗ Владислава Батиргареєва зазначила, що будь-яка фізична агресія починається з агресії в інформаційному просторі. Владислава Станіславівна представила грантовий проєкт «Кримінально-правові та кримінологічні засади протидії глорифікації збройної агресії рф в Україні» , який здійснюється за підтримки Національного фонду дослідження України. Мета Проєкту – розробка системи заходів з протидії глорифікації, які сприятимуть досягненню стану національної єдності, забезпечать баланс між заходами репресії щодо колаборантів і соціальної підтримки населення. Керівниця проєкту окреслила завдання, які поставив перед собою творчий колектив проєкту, і поділилася результатами, які вже досягнуті. На завершення вона відмітила, що робота над цим грантом є частиною протидії інформаційній агресії.

Наталя Анатоліївна Орловська, професор, доктор юридичних наук, професор кафедри публічно-правових дисциплін Одеського національного морського університету виступила з доповіддю «Пропаганда для війни та пропаганда війни (кейс російських пропагандистів)». Вчена проаналізувала пропаганду, що використовується росією у війні проти України та наголосила, що російські пропагандисти роками створювали негативний образ України і використовували інформаційну «накачку» населення для підготовки до війни, що призвело до геноциду і злочинів проти людяності. Так само доповідачка представила різні підходи до кримінальної відповідальності пропагандистів та їхню можливу відповідальність за міжнародним правом, включаючи юрисдикцію Міжнародного кримінального суду.

Наступний спікер – Наталія Андріївна Савінова, професор, доктор юридичних наук, директор навчально-наукового інституту морського права та менеджменту Національного університету «Одеська морська академія» представила доповідь: «Маніпулювання свідомістю і кримінальне право». Вона акцентувала увагу на тому, що маніпулятивні впливи, такі як обман, часто залишаються поза увагою кримінального законодавства, хоча можуть призводити до значних негативних наслідків, включаючи залучення людей до деструктивних сект і фінансових пірамід. Науковець підкреслює необхідність розробки механізмів правового захисту, які б враховували не лише фінансові шахрайства, а й психологічні впливи, що завдають шкоди ментальному здоров’ю людей.

Ще одним спікером стала Наталія Семенівна Юзікова, професор, доктор юридичних наук, професор кафедри адміністративного і кримінального права Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. Її доповідь була присвячена темі «Інформаційні загрози та заходи протидії інформаційній агресії: зарубіжний досвід». Доповідачка проаналізувала інформаційні загрози та заходи протидії інформаційній агресії на основі зарубіжного досвіду, підкреслила важливість захисту інформаційного простору для забезпечення національної безпеки, зокрема в умовах війни, та розглянула ефективні стратегії протидії кібератакам, дезінформації та пропаганді, які використовують зарубіжні країни, наприклад Естонія. Крім того, науковиця акцентувала увагу на необхідності впровадження комплексних заходів кібербезпеки, криміналізації інформаційних злочинів та міжнародної співпраці для успішного протистояння сучасним загрозам.

Ще одна гостя, Анна Сергіївна Політова, доцент, кандидат юридичних наук, доцент кафедри права Маріупольського державного університету, виступила з темою: «Деякі аспекти забезпечення інформаційної безпеки в умовах збройного конфлікту». Вона підкреслила важливість захисту національної інформаційної інфраструктури від кібератак та дезінформаційних кампаній з боку росії, що є ключовим елементом гібридної війни. Також доповідачка розглянула різні підходи до визначення та забезпечення інформаційної безпеки, акцентувала увагу на необхідності постійного вдосконалення нормативно-правових актів і системи захисту в умовах сучасних викликів.

Кравець Валентина Миколаївна, старший науковий співробітник, кандидат технічних наук, провідний науковий співробітник Національної академії Служби безпеки України розповіла про «Досвід Ізраїлю у протидії інформаційній агресії». Вона підкреслила важливість розвитку державних структур та аналітичних центрів для боротьби з дезінформацією та іншими формами інформаційно-психологічного впливу, а також навела приклади ефективних заходів, таких як військова цензура, публічна дипломатія та обмеження мовлення іноземних медіа, що завдають шкоди національній безпеці. Авторка також зазначила, що Україна може використати цей досвід для покращення власних методів протидії інформаційним загрозам та зміцнення довіри громадян до рішень уряду і військових.

Мовчан Роман Олександрович, професор, доктор юридичних наук, професор кафедри конституційного, міжнародного і кримінального права Донецького національного університету імені Василя Стуса підготував доповідь «Про деякі проблеми кримінальної відповідальності за несанкціоноване поширення військово значущої інформації (ст. 1142 Кримінального кодексу України)».  Він наголосив на необхідності уточнення та розширення переліку стратегічно важливої інформації, яка підлягає захисту, щоб уникнути неоднозначностей і посилити правову визначеність. Дослідник запропонував розглянути можливість внесення змін до законодавства для кращого захисту інформації, пов’язаної з військовою діяльністю та критичною інфраструктурою, що є особливо актуальним в умовах збройного конфлікту з росією.

Із завершальною доповіддю «Кібербезпека об’єктів критичної інфраструктури в період дії правового режиму воєнного стану» виступав Микола Іванович Малій, доктор філософії з права, завідувач юридичної клініки «Фенікс» Київського університету права НАН України. Він підкреслив важливість взаємодії державних і приватних структур для захисту критично важливих об’єктів від кіберзагроз та підкреслив необхідність удосконалення правових і організаційних заходів у цій сфері. Також доповідачем було наголошено на необхідності посилення навчання спеціалістів з кібербезпеки та обміну міжнародним досвідом для ефективного протистояння сучасним кіберзагрозам.

Слід відзначити про дуже жваву наукову дискусію, викликану виступами учасників конференції, до якої залучилися кандидат юридичних наук, старший дослідник Наталія Володимирівна Нетеса, доктор юридичних наук, професор Юрій Богданович Курилюк, доктор юридичних наук, доцент Андрій Васильович Лапкін та інші.

Другою частиною серії заходів став тренінг щодо проблем притягнення до кримінальної відповідальності за виправдовування збройної агресії рф, підготовлений Андрієм Васильовичем Лапкіним, доцентом, доктором юридичних наук, доцентом Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого та Дариною Петрівною Євтєєвою, старшим дослідником, кандидатом юридичних наук, заступником директора з наукової роботи Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса НАПрН України.

Серед слухачів, крім учених, були також практичні працівники – представники Служби безпеки України, Національної поліції України, судів України. Відкрив захід полковник юстиції, кандидат юридичних наук, Заслужений юрист України, начальник управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України Олександр Сергійович Жупіна. Він зазначив, що цей захід є практичною реалізацією наукових результатів дослідження та спрямований на уніфікацію практики досудового розслідування слідчими СБУ у таких провадженнях. Практик висловив упевненість, що впровадження опрацьованих науковцями результатів стане конкретним втіленням приписів Стратегії інформаційної безпеки про залучення Службою безпеки України науково-дослідної установи до науково-аналітичного та експертного супроводження процесу формування та реалізації державної інформаційної політики.

Спікером та модератором тренінгу став Андрій  Лапкін. Під час тренінгу, що супроводжувався презентацією та інтерактивами, були розкриті як теоретичні, так і практичні проблеми застосування норми ст. 4362 КК. Зокрема, було зосереджено увагу на складності відмежування різновидів діянь, передбачених ч. 1 ст. 4362 КК України; надмірно широкому обсязі кримінально-правової заборони у ст. 4362 КК України; невизначеності поняття «матеріали» у ч. 2 ст. 4362 КК України; кваліфікації дій, вчинених службовою особою; кваліфікації повторності злочинів; відмежуванні від інших кримінальних правопорушень (ст. 111, ч. 1 ст. 1111 КК , ч. 1 ст. 1112 КК, ст. 436 КК, ст. 4361 КК); надмірно суворій санкції (позбавлення волі за ненасильницькі злочини) та проблемі призначення покарання та спеціальної конфіскації.

Завершилися науково-практичні заходи підбиттям підсумків, у ході яких директор НДІ ВПЗ Владислава Батиргареєва запропонувала об’єднати зусилля теоретиків і практиків та створити науково та практично обґрунтовані рекомендації щодо вдосконалення чинного законодавства в частині протидії інформаційній агресії проти України. При цьому вона подякувала нашим захисникам за можливість бути об’єднаними наукою, а учасникам заходів – за продуктивну співпрацю, цікаві доповіді й цінні пропозиції.

 

Огляд підготувала:
Катерина Андріївна Новікова, кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності
імені академіка В. В. Сташиса НАПрН України.

 

Disclaimer. Зміст інформації, що була висловлена під час роботи круглого столу та тренінгу, може не співпадати з поглядами Національного фонду досліджень України і є  відповідальністю учасників заходів. НДІ ВПЗ імені академіка В. В. Сташиса НАПрН України може не поділяти позицій учасників. Відповідальність за достовірність інформації, а також дотримання академічної доброчесності покладається на учасників.