Кишенькові крадіжки – Науково-дослідний інститут вивчення проблем злочинності імені академіка В.В. Сташиса

Кишенькові крадіжки

Будьте пильними!

Будь-хто з нас хоча б раз у житті ставав потерпілим або свідком кишенькових крадіжок, принаймні, чув про подібні випадки. На жаль, дійсних масштабів цього лиха не знає ніхто. Причин такому становищу справ багато, зокрема, незначна суму викраденого, небажання марнувати свій час на вияснення обставин, а, головне, невіра в те, що злочинець, в решті решт, буде викритий і затриманий. Якщо це так, то хоча б треба спробувати перешкодити злочинцю у здійсненні його наміру.

Кишенькова крадіжка – це таємне викрадення в особи грошей, документів, інших матеріальних цінностей, які є в неї при собі, тобто в її одягу, сумці, папках тощо.  

Для того, щоб зловмисник вчинив крадіжку є необхідними три умови, а саме:

  •    зловмисник має знати або здогадатися про те, що у Вас є при собі деяка, хоч іноді й незначна, сума грошей або цінності чи документи;
  •     виникнення безпосереднього просторового контакту з жертвою для “наближення” до його цінностей;
  •     ваша розкиданість чи навмисне відвернення злочинцем Вашої уваги.  
  •     як зловмисник може дізнатися про те, що у Вас є цінні речі або певна сума грошей:
  •    побачити це у тому місці, де Ви отримували гроші, інші матеріальні цінності;
  •     якщо Ви самі демонстрували гроші (цінності) – перераховували, нарочито широко відкривали гаманець, показували знайомим і т. ін.;

  посередньо з Вашого зовнішнього обліку – дорогий одяг, сумка, коштовності тощо.

Група розробників проекту Плану заходів, спрямованих на формування у громадян антикримінальної культури, поширення знань і навичок, необхідних їм для того, щоб не стати жертвами злочинних проявів насильницького і корисливого характеру, запобігання необережних злочинів, розробила нескладні практичні рекомендації і поради населенню як не стати жертвою кишенькових крадіжок. Ость деякі з них.

1.   Найчастіше злочинці діють у натовпі – на людних вулицях, ринках, вокзалах, в магазинах, на транспорті, особливо у час пік. Наприклад, практика свідчить, що найбільш “сприятливими” для роботи кишенькового злодія є, зокрема, установи, де особа отримує готівку – банки, відділення зв’язку, ощадні каси, каси тоталізаторів та ін.; місця, де особа витрачає готівку – магазини, ринки, видовищні установи, залізничні та інші транспортні каси  та ін.; місця, де особа обмінює готівку (цінності) – ломбарди, пункти обміну валют. Але особливо небезпечним місцем є транспорт.

2.  Криміногенно небезпечними днями є дні тижня, коли, як правило, на ринках роблять покупки, тобто вихідні; свята та передсвяткові дні; дні виплати заробітної плати, пенсії, стипендії тощо.

3.  Найчастіше зовнішність та одяг злочинців дуже непримітні, але поведінка може свідчити про незвичайну зосередженість одночасно з проявленням ознак тривожності. 

4.  Може визвати підозру, коли хтось довгий час стоїть, не рухаючись, на близькій відстані від людини або ж товкає людину при наочній наявності  достатнього простору. 

5.   Без потреби не носіть з собою великих сум готівки. Найкращий варіант –  зберігати кошти на кредитних картках з іменним ідентифікаційним кодом, які можна своєчасно заблокувати;

6.   Намагатися не перевозити великі кошти (наприклад, з нагоди зарплати, покупки цінної речі тощо) в громадському транспорті.

7.  Для зберігання грошей, документів користуватися пластиковими кейсами.

8.   Значну суму грошей не перевозити, наприклад, в одній кишені, гаманці тощо.

9.  Не купуйте цінну річ за готівку самостійно, необхідну суму краще везти декількома особами.       

10.  Якщо Ви маєте при собі значну суму грошей, наприклад, отримали або плануєте її витратити в якомусь місці, то краще скористуйтесь послугами таксі або оберіть для поїздки час, коли людей в транспорті буде як найменш.

11.  Не з’являйтеся в людних місцях в нетверезому вигляді з крупною сумою готівки.

12.  Якщо Ви погано себе відчуваєте або просто дуже втомлені, відкладіть похід по магазинам до кращих часів.

13. Не треба розповідати малознайомим людям про те, що у Вас з собою багато грошей, що Ви плануєте крупні витрати.

14.  Коли Ви отримуєте переказ або гроші через касу, по можливості, слідкуйте, щоб якнайменше оточуючих бачили кількість отриманих грошей;

15. Якщо Ви знаходитесь в людному місці з крупною сумою грошей ведіть себе спокійно, не викликайте до себе увагу оточуючих.

16.  Не користуйтесь целофановими пакетами, а також пошкодженими сумками (гаманцями), перевіряйте, чи закриті вони.