16 днів проти гендерно зумовленого насильства – Науково-дослідний інститут вивчення проблем злочинності імені академіка В.В. Сташиса

16 днів проти гендерно зумовленого насильства

Що таке 16 днів? Кожен має право жити, працювати й навчатися в безпечному середовищі, вільному від насильства. Однак досі безліч людей в Україні і в усьому світі продовжують щодня стикатися з насильством за ознакою статі, гендерного самовираження або гендерної ідентичності.

16 днів активних дій проти гендерно зумовленого насильства – це щорічна міжнародна кампанія, яка стартує 25 листопада в Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, і триває до 10 грудня – Всесвітнього дня захисту прав людини.

Шістнадцятидена кампанія охоплює такі важливі дати:

25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок, оголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1999 році.

  • 1 грудня – Всесвітній  день боротьби зі СНІДом.
  • 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством.
  • 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями.
  • 5 грудня – Міжнародний день волонтера.
  • 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі.
  • 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією.
  • 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

Цьогоріч девіз кампанії «Розфарбуємо світ в помаранчевий колір: покоління рівності виступає проти зґвалтувань».

В Україні і в усьому світі насильство на гендерному грунті ще більше посилилося під час пандемії COVID-19. Гендерне насильство приймає різні форми, від фізичного до психічного, і завдає негативний вплив на добробут жінок і дівчаток, не дозволяючи їм повністю розкрити свій потенціал. За даними ООН, з березня 2020 р. значно збільшився рівень усіх форм насильства по відношенню до жінок, створивши «тіньову пандемію».

Майже половина (49%) жінок в Україні говорять, що вони піддавалися сексуальним домаганням. У всьому світі 86% жертв згвалтування і 78% потерпілих від  домашнього насильства – це жінки. В умовах карантину кількість дзвінків на Національну гарячу лінію щодо запобігання домашньому насильству збільшилося вдвічі.

У ці дні по всьому світу лунають заклики до спільнот: бути активістом проти гендерного насильства в своїх будинках, громадах, колективах; кинути виклик культурі і практиці, які увічнюють гендерну нерівність і жорстоке поводження з жінками і дітьми; зіграти свою роль у припиненні цього ганебного явища!