Представники Інституту взяли участь в засіданні міжвідомчої робочої групи з питань удосконалення механізмів ефективного запобігання ухиленню від сплати податків – Науково-дослідний інститут вивчення проблем злочинності імені академіка В.В. Сташиса

Представники Інституту взяли участь в засіданні міжвідомчої робочої групи з питань удосконалення механізмів ефективного запобігання ухиленню від сплати податків

Наприкінці 2023 р. Бюро економічної безпеки України утворило міжвідомчу робочу групу за участю експертів та представників цього Бюро, Офісу Генерального прокурора, Державної податкової служби України і науковців. До неї увійшли і фахівці Інституту  – радник при дирекції, д.ю.н., проф. Вячеслав БОРИСОВ та завідувач відділу дослідження проблем кримінального права д.ю.н., доц. Олександр ПАЩЕНКО.

Двадцять третього січня 2024 року відбулося онлайн-засідання цієї робочої групи, на якому предметом обговорення стали питання доповнення Кримінального кодексу України нормою, що передбачала би відповідальність за псевдопідприємництво. Її диспозицію було сформульовано і запропоновано до обговорення представниками юридичного департаменту Бюро економічної безпеки України.

Аналізуючи наведений текст, В. І. Борисов та О. О. Пащенко зазначили, що відповідна ідея, будучи концептуально окресленою, заслуговує на підтримку.  Разом із тим вона потребує доопрацювання в частині її приведення до вимог законодавчої техніки. Представники Інституту, зокрема, підкреслили, що пропонована редакція статті містить певні вади, що можна звести до того, що:

1) у ній не диференційовано відповідальність різних суб’єктів по різних частинах статті;

2) окремі ознаки відповідного кримінального правопорушення  викладено без урахування принципу можливості їх процесуального доказування;

3) наслідок у вигляді створення умов для заподіяння шкоди не є характерним для кримінальних правопорушень, передбачених розділом VII Особливої частини КК України «Кримінальні правопорушення у сфері господарської діяльності»; встановити його наявність у кожному конкретному випадку (на практиці) також буде вельми проблематичним.

За підсумками засідання було прийнято рішення щодо напрацювання пропозицій по уточненню редакції статті з метою усунення зазначених вад.

Новину підготували: О. О. Пащенко, Д. О. Куковинець